Teslić se bori za ZAVIČAJNI MUZEJ: Izložba „Tragovi prošlosti“ podsjetila na stara vremena
ТЕСЛИЋ, 28. МАЈА /СРНА/ - Српско просвјетно и културно друштво /СПКД/ "Просвјета" из Теслића организовало је изложбу и интерактивну радионицу "Трагови прошлости", постављену у оквиру манифестације "Ноћ музеја" с циљем да у овом граду буде формиран завичајни музеј.
Srpsko prosvjetno i kulturno društvo /SPKD/ „Prosvjeta“ iz Teslića organizovalo je izložbu i interaktivnu radionicu „Tragovi prošlosti“, postavljenu u okviru manifestacije „Noć muzeja“ s ciljem da u ovom gradu bude formiran zavičajni muzej.
Predsjednik teslićke “Prosvjete” Aleksa Kasapović istakao je da je riječ o prvoj ovakvoj postavci.
– Cilj muzejske postavke i njenog prvog izlaganja je da se predstavimo našoj kulturnoj javnosti i poklonicima kulture, da ih zamolimo da se jedinstveno obratimo političkim predstavnicima grada za odgovarajući objekat za zavičajni muzej – izjavio je Kasapović.

On je naveo da je sinoć u Galeriji Doma “Prosvjete” izložen dio kulturnog blaga ovog kraja koji prikupljaju u proteklih 35 godina.
Kasapović je ukazao da misija muzeja nije samo da fizički skuplja, čuva i povremeno izlaže materijalna i nematerijalna dobra, već je ona i obrazovna – da svojom građom bude na raspolaganju naučnim i prosvjetnim radnicima, učenicima i turistima.
Posjetioci su tokom obilaska postavke ukazali na važnost očuvanja tradicije i kulture običaja nekadašnjeg življenja i rada, kako bi o njima bili upoznati budući naraštaji.
Predsjednik lokalnog Kulturnog društva “Naši običaji” Milorad Malbašić pozdravio je ideju formiranja zavičajnog muzeja, kako bi se sačuvala i bogata nematerijalna kulturna baština Teslića, te scenski prikazi pojedinih radnji kroz pjesmu, šargiju i igru.
SRNA
