OBIČAJI ZA MITROVDAN: Zašto je bitno ne grditi djecu na ovaj praznik i zašto je bio važan kroz istoriju?
Danas slavimo Svetog Dimitrija Solunskog, u narodu slavu poznatiju kao Mitrovdan, a mnogo običaja prati ovu slavu.
Po čemu je poznat ovaj svetac?
Naime, kada je rimski car Maksimilijan naredio da se Hristovi sljedbenici progone, jedan od onih koji je to trebalo to da ispuni je i Dimitrije iz Soluna. I on, umjesto da posluša cara, riješio je da javno propovijeda hrišćansku vjeru, pa kada je ta vijest stigla do Rima, rimski car je naredio da se skloni u tamnicu gde su ga mučili, a potom i pogubili 306. godine, kao primjer svima koji se protive carevoj reči.
Krišom su ga hrišćani sahranili, a poslije nekog vremena su na mjestu njegovog groba sagradili crkvu i proglasili svecem i zaštitnikom Soluna.
Kakvi su običaji na današnji dan?
Kako za one na selu, tako i za one u gradovima važi pravilo da treba biti kod kuće kako ostatak godine ne bi skitao. Ukoliko na Mitrovdan djeca budu nemirna, običaj je da se ne grde zbog toga ukoliko onaj koji to čini ne želi da djeca onda budu takva, odnosno nemirna, tokom cijele godine.
Pošto je sve usmjereno na smjenu godišnjih doba i vremenskih prilika, tako se vjeruje i da ukoliko taj dan bude sunčan i lijep, cijela zima bi trebalo da bude blaga. Ipak, vjeruje se da, ako nas iznenadi snijeg, što nam po trenutnom vremenu ne predstoji, on će se zadržati sve do aprila.
Hajduci su se upravo zbog ovog vjerovanja na Mitrovdan rastajali i odlazili kod jataka kako bi preživjeli zimu da bi se 6. maja, na Đurđevdan, opet sastavili i nastavili dalje. Zato važi izreka „Mitrov danak, hajdučki rastanak, Đurđev danak, hajdučki sastanak„.