NSRS usvojila jedinstvenu rezoluciju o zabrani veličanja NDH i ustaštva
Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske jednoglasno su usvojili jedinstvenu rezoluciju o osudi i zabrani veličanja ideologije i simbola NDH, kao i ustaštva, nacizma i fašizma, nakon što su usaglašeni stavovi vlasti i opozicije.
U konačni tekst uvršteni su prijedlozi obje strane i SNSD-a i SDS-a, pri čemu je jedan od ključnih zahtjeva opozicije bio uvođenje konkretnih sankcija.
Usvojena su dva amandmana koje je predložio SDS:Narodna skupština RS zadužila je Vladu da u roku od 60 dana pripremi izmjene Zakona o grobljima i pogrebnoj djelatnosti, kako bi se omogućilo uklanjanje spornih spomenika i simbola, kao i dopune Krivičnog zakonika kojima bi se uvelo novo krivično djelo za javno promovisanje i veličanje ustaštva.
Rezolucija predviđa jasnu zabranu i sankcionisanje svakog oblika promovisanja ovih ideologija od javnih skupova i simbola do djelovanja organizacija koje ih podržavaju, uz obavezu nadležnih institucija da spriječe njihovo finansiranje i širenje, uključujući i putem interneta.
Prema ranijem prijedlogu SNSD-a, u dokumentu se podsjeća da je NDH, pod pokroviteljstvom sila Osovine, tokom Drugog svjetskog rata izvršila genocid nad Srbima, kao i zločine nad Jevrejima i Romima, te se upozorava na savremene pokušaje revitalizacije te ideologije i porast različitih oblika mržnje u regionu.
Naglašava se i značaj očuvanja kulture sjećanja, uz poruku da je Republika Srpska nastala i kao odgovor na stradanje srpskog naroda – kao „srpsko NE“ ponavljanju takvih zločina.
Poslanici su odbili amandman koji su predložili poslanici SDA.
Nakon završetka ove sjednice, počela je nova posebna sjednica Narodne skupštine na kojoj će biti razmatran izbor novog saziva Vlade Republike Srpske.
(IZVOR: Mondo)
