Na Zemlju stigao signal iz svemira: Putovao osam milijardi godina (VIDEO) - Glas Regije

Na Zemlju stigao signal iz svemira: Putovao osam milijardi godina (VIDEO)

0
20240925153207_858746

Astronomi su zabilježili izvanredno otkriće u svemiru nakon detekcije snažne serije radio valova koji su putovali kroz svemir nevjerovatnih osam milijardi godina. Ovi radio valovi mogli bi pomoći stručnjacima da dođu do boljeg razumijevanja jedne od najvećih misterija svemira.

Signal, nazvan FRB 20220610A, sastoji se od blještavih bljeskova radio valova koji traju tek nekoliko milisekundi. Ono što ovaj signal čini izvanrednim jest činjenica da je jedan od najudaljenijih ikad zabilježenih, a naučnici još uvijek ne znaju tačno odakle dolazi ili ko, odnosno šta, bi moglo biti izvor tih energetskih ispada.

Nije učitano

Snažno emitovanje radio valova ovog signala je zapanjujuće – FRB 20220610A proizvodi istu količinu energije koju naše Sunce stvori u 30 godina, i to u samo nekoliko milisekundi. Stručnjaci vjeruju da bi ovakvi signali mogli biti povezani s ostacima eksplodiranih zvijezda, poznatima kao magnetari, što je teorija koja se trenutno razmatra.

Novi istraživački rad, objavljen u časopisu „Science“, naglašava kako bi ovi signali mogli pomoći astronomima da slože cjelovitiju sliku svemira. Naime, masa obične materije u svemiru ne odgovara teorijama koje stručnjaci imaju o njegovoj ukupnoj strukturi i sastavu. Ovi signali, kao što je FRB 20220610A, mogli bi donijeti ključne odgovore na ta pitanja.

IZVOR: Nezavisne

About Post Author

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *